TOMITS IVÁN (Budapest, I886. márc. 11. - Budapest, 1953. jan. 9.)
A budapesti Tudományegyetem bölcsészeti karán matematika-fizika szakot végzett. 1907-től Eötvös Loránd professzor tanársegédje volt, 1913-ban a fizikai tudományokból doktorrá avatták. Ugyanebben az évben lépett postai szolgálatba, a Posta Kísérleti Állomáson. Kezdetben a kábeltechnika elméletének kidolgozásában és a méréstechnikában ért el új eredményeket. 1918-tól kezdve a távbeszélő-erősítők fejlesztésével foglalkozott. Irányításával helyezték üzembe 1920-ban az első hazai vivőfrekvenciás távbeszélő-összeköttetéseket a Budapest-Győr-Szombathely vonalon. Ennek jelentőségét mutatja, hogy hasonló megoldások még napjainkban is a távközlő rendszerek széles körben használt elemei.
A telefonálás és a rádiózás minőségének biztosításához szükséges sokféle műszer fejlesztését irányította. Szintadó-vevőket, majd csillapítás- és szimmetriamérésre szolgáló új eszközöket és módszereket dolgozott ki. Ezek segítették a légvezetékek és kábelek áthallásának vizsgálatát és az erősáramú vezetékek, valamint a villamos vontatás által okozott zavarok csökkentését is. 1924-től kezdve - széles körű szaktudással és nagy nyelvismerettel - képviselte a postát a Nemzetközi Távbeszélő Tanácsadó Testületben (CCIF). Tapasztalatainak továbbadása érdekében, 1925-től kezdődően, a Magyar Posta című újság műszaki mellékletében 20 cikkből álló sorozatban ismertette a távbeszélő-összeköttetések tervezésének, zavarmentesítésének, mérésének és üzemeltetésének kérdéseit. E témakörökben oktatott a budapesti Műegyetemen és a postamérnöki tanfolyamokon. 1935-ben jelent meg Nemes Tihamérral közösen írt könyve, a Gyengeáramú elektrotechnika. 1936-ban, a gyengeáramú elektrotechnika és a híradástechnika terén kifejtett munkásságának elismeréseként a Magyar Elektrotechnikai Egyesület a jubileumi Zipernowsky emlékéremmel tüntette ki.
1945-től haláláig a Posta Kísérleti Állomás elektromos osztályának vezetője volt. Súlyos betegsége ellenére - 1942-től kezdve csak mankóval tudott járni - 1952 végéig teljes szellemi aktivitással irányította a munkát.
Irodalom
A Magyar Posta története és érdemes munkásai. Szerk.: HENCZ Lajos. Bp., 1937.; Posta Mérnöki Szolgálat 1887-1937. M. Kir. Kereskedelem- és Közlekedésügyi Min. Bp. é.n.
Lajtha György