A magyar klimatológiai irodalomnak a két világháború között. messze határainkon túl is ismert és számontartott, avatott tollú művelője költözött el az élők sorából 1980. március 14-én az Eötvös Loránd Tudományegyetem meteorológiai és éghajlattani tanszéke első professzorának, dr. Száva-Kováts József nyugalmazott egyetemi tanárának személyében.
Nyolc évtizedet átívelő életpályája nem szűkölködött fordulatokban. Útja az iskolapadból szinte rögtön, rövid újonckiképzés után máris az első világháború legkeményebb megpróbáltatásait jelentő olasz harctérre, a dél-tiroli Dolomitok közé, a Brenta völgyébe vezetett, ahonnét az ifjú hadapród-őrmester tífusszal fertőzötten a Graz-i kórházba került. A Monarchia felbomlása után leszerelve kezdhette csak meg főiskolai tanulmányait az akkori Apponyi-kollégium tagjaként. Az itt szerzett polgári iskolai tanári oklevél birtokában iratkozott be a budapesti, akkor Pázmány Péter Tudományegyetem bölcsész-karára, ahol Cholnoky Jenő tanítványaként "summa. cum laude” minősítéssel nyerte el a földrajztudományok doktora címet. Így kezdte meg több mint másfél évtizedes tanári működését Budapesten, a Nagymező utcai ún. fővárosi polgári fiúskolában. Első szakirodalmi jelentkezésével, a Földrajzi Közleményekben (1925) a júniusi hőcsökkenés okairól közzétett tanulmányával, - amelyben doktori disszertációjának eredményét foglalta össze , máris felhívta magára a szakkörök figyelmét. A külföldi, de a hazai szakirodalomban is akkoriban kimerítően tárgyalt, ám csak leírt jelenség létrejöttének módját és okát vette vizsgálat alá. Szorgos adatfeldolgozással a bőséges bizonyító anyaggal ugyanis - Hegyfokyval és Rónával ellentétben - alátámasztani igyekezett azt a feldolgozást, amely a júniusi hőcsökkenést Közép-Európában is, bár gyengébb, éretlenebb, de az indiai monszunnal párhuzamos, vele összefüggő jelenségnek, tehát az eurázsiai kontinensnek és a környező tengereknek a légkör alsó rétegeiben lebonyolódó levegőforgalma (páraszállítása) következményének tartotta, ami ennek megfelelően "Közép-Európa melegháztartásának szükségképpeni s így normális jellemvonása. Elmaradását kivételnek kell vennünk."
Az "európai monszun" körüli vita ezzel még nem dőlt el, sőt inkább kiszélesedett, s a hazai és külföldi kutatók részvételével még egy évtized múlva is folyt. A szárazföld és a tenger közötti levegőforgalmat tárgyaló klimatológiai kutatások eredményeként kialakult monszun-teória, és a Myrbach nevéhez fűződő "atmoszférikus légzés" hipotézisében megállapodó meteorológiai vizsgálatok között mind pregnánsabban kirajzolódó ellentétek további elmélyült kutatásra ösztönözték a vita résztvevőit. Száva-Kováts igyekezett kimutatni, hogy a két, jórészt teoretikus elmélet között ellentmondás "tulajdonképpen csak módszerbeli hiányok következménye, amely valójában azt fejezi ki, hogy a megfigyelt jelenségnek mindegyik elmélet csak egy-egy jellemvonását tükrözi vissza. A monszun-teóriának igaza van abban - írja -, hogy a cirkuláció iránya félévenként megcserélődik, de az időbeli feltárás pontatlansága miatt a jelenség további tagozódására nem jöhetett rá. A légzési hipotézis viszont éppen a jelenség aprólékos szervezetét állapította meg, de a részletek pontos összefüggéséhez a területi feltárás elnagyolása miatt már nem jutott el." Ámde a légköri jelenségeknek, - írja másutt -, "a bemutatkozásukhoz időre és térre egyenlő mértékben van szükségük, így megismerésük is csakis olyan úton haladhat, amely mindkét irányú kifejlésüket egyenlő mértékben teszi megfigyelhetővé". E sorokban benne van Száva-Kovátsnak - hogy úgy mondjam - egész "ars poetica"-ja: Az, hogy mind az időjárás, mind az éghajlat jelenségeit időben és térben, s mindig a földfelszín és a légkör kölcsönhatásaiban kell vizsgálni. S munkamódszerének végig ez a jellemzője.
Sorra jelentek meg a húszas évek második felében a fiatal és rendkívül szorgalmas szerzőnek tanulmányai a hazaí és külföldi szaklapokban (A téli évszak időjárási periódusai, Időjárás, 1926, A klíma nedvessége, Földrajzi Közlemények, 1927, Luftdruckperioden in Raum und Zeit, Geographiska Annaler, 1929, A szárazföld és a levegő közötti levegőforgalorn, Időjárás, 1930). A lendületes stílusban megfogalmazott, tudományos gondolatokban bővelkedő, metodikai igényességgel, élesen különbségeket tevő logikával leszűrt megállapításai nemcsak érdeklődést és elismerést, de itt-ott kortársai körében ellentmondó kritikát is váltottak ki. Főleg az utóbbi két publikációja. A tekintélyes stockholmi folyóiratban közzétett dolgozatában az általa a hőmérsékletre nézve Közép-Európában beigazoltnak talált 60-, ill. 30-napos periódust még nagyobb, földrésznyi területen vette vizsgálat alá; a légnyomásnak térbeli és időbeli eloszlását véve alapul föltételezte, hogy az itt mutatkozó szakaszosság a többi elemben is megnyilvánul. Hatalmas megfigyelési anyag feldolgozásával szűri le az eredményt:" Az évszakos nyomási anomáliák tisztán tanúsítják, hogy a szárazföld és a tenger között szabályos időközökben a levegőnek a kicserélődése bekövetkezik. A tömegáthelyeződések egyes fázisai és különböző típusai időbeli egymásutánjai és térbeli egymásmellettisége azoknak a légnyomásviszonyoknak tökéletes magyarázatát adja, melyek a havi légnyomási periódusokat jellemzik". A félévi légkicserélődésen belül előforduló havi nyomásperiódusokat (lüktetéseket, ritmusokat) viszont az alsóbb áramlásoknak nagyobb belső és külső súrlódásából vezeti le.
Ez a két terjedelmes tanulmánya egy-úttal azoknak az eredményeknek az összegezése, amelyek alapján a budapesti tudományegyetem bölcsészeti kara 1930 tavaszán a ."klimatológia" tárgyköréből egyetemi magántanárrá habilitálta. A Cholnoky vezette Egyetemi Földrajzi Intézet keretében tartott előadásai mind több hallgatót vonzottak, s közülük mind többen választottak szakdolgozatuk, doktori értekezésük témájául éghajlattani kérdéseket.
Polgári iskolai tanári munkája mellett még a harmincas évek elején fogott bele a hatalmas munkába, amelynek célja az irodalomban addig meglehetősen elhanyagolt éghajlati elem, a légnedvesség (páranyomás és relatív nedv esség) időbeli és térbeli eloszlásának az egész Földre kiterjedő bemutatása volt. Erre a Föld több mint 6000 állomásának 10 évi légnedvességi adatát számbavevő kutatásra a klimatikus nedvesség fogalmi problémáinak tisztázásán túl (Időjárás, 1931) valójában az európai monszun-teóriájában még nyitottnak érzett kérdések megválaszolása indította. Hosszadalmas lenne felsorolnom az alig fél évtized alatt e témában itthon (Időjárás, Földrajzi Közlemények stb.), majd külföldön közzétett dolgozatait. Közülük azonban ki kell emelnem a Földrajzi Közlemények ún. Cholnoky-füzetében (1935) "A levegő nyári nedvessége Európában" címmel magyar és angol nyelven megjelentet, amely a nedvesség-ellátottság tekintetében Európa térségében 3 típust különböztet meg: A) Ahol a legszárazabb évszak a nyár eleje, május - június; itt a nedvesség a hőmérséklet emelkedésével csökken, mígnem a monszun beállása az óceán felől olyan mértékű páraszállítást eredményez, hogy a nedvesség a hőmérséklet növekedése ellenére fokozódik. B) A legszárazabb időszak a nyár második fele, július-augusztus; a páraigénnyel a páraszállítás nem tud lépést tartani: a legnagyobb szárazság egybeesik a legmagasabb hőmérséklettel. C) A nedvességnek kettős minimuma van, tavasszal és a nyár derekán; ez az előző hét típus átmeneti alakja azokon a területeken, amelyek a cirkulációs páraszállítás és a sugárzási befolyás együttes hatása alatt állnak. A két minimum közül az első abban a térségben fejlődik ki, amely az A) típus dinamikus körzetéhez csatlakozik (általában északon); míg a másik azokon a tájakon, amelyek a B) típus hatásmezejéhez vannak közelebb (Európa déli tájai).
Még jelentősebb volt e sorozatban Száva-Kovátsnak az a tanulmánya, amelyben a légnedvesség földrajzi eloszlását az egész földkerekségen elsőként mutatja be (Verteilung der Luftfeuchtigkeit auf der Erde, Annalen der Hydrographie und Maritimen Meteorologie 66, Hamburg, 1938). Ez a dolgozata egyúttal a nemzetközi szakirodalomban is elfogadott s bevezetett két új terminussal gazdagította az éghajlattant. Szerzője az egyenlő páranyomású, ill. nedvességű helyeket összekötő görbéket izovaporoknak, ill. izohumidáknak nevezte el. Mind a páranyomásnak, mind a nedvességnek a két extrém hónapi, azaz januári és júliusi eloszlását a Földön két-két színes nyomatú térkép mutatja be. A térképek szerint mindkét elem övezetes szerkezettel az izotermákhoz simul ugyan, de kitűnnek a térképeken a száraz és vizes felszín, a monszun, a lég- és a tengeráramlások rendszerének, a domborzatnak stb. módosító hatásai.4
páranyomás és a nedvesség évi járása globális méretű vizsgálatával nyert eredményeinek (MTA Mat. és Term. tud. Ért. 57, 1938) birtokában - a vitákat nem kerülve válaszolt kritikusainak, köztük V. Conradnak, bizonyító anyagul bemutatva Eurázsia 40-50° N földr. szélességi övében fekvő reprezentatív állomások nedvességjárásában a vízháztartás monszunális jellegének NW- és Közép-Európa éghajlatában érvényesülő voltát (Die Frage des europäischen Monsuns, Meteor. Zeitschr., 1939, Klimasystem der Feuchtigkeit, Petermanns Geogr.Mitteilungen, 1940).
Egyetemi, s ezzel tudományos pályafutásában jelentős fordulatot jelent 1943 májusa. A közoktatásügyi miniszter mentesítette polgári iskolai lekötöttségétől és egyet. ny. rk. tanári címmel a meteorológia és klimatológia oktatása érdekében a bölcsészettudományi karra,
A Földrajzi Intézethez intézeti tanárrá kinevezte. Ez a kinevezés végre kornoly lépés volt egy meteorológiai tanszék régóta sürgetett létesítése érdekében. hiszen ekkor már Európában Magyarország volt az egyetlen állam, ahol a meteorológiát az egyetemeken csak mellesleg. szinte csak magánszorgalomból adták elő a vele foglalkozó szakemberek. Végül is a földművelésügyi miniszter sürgetésére elhatározták budapesti Tudományegyetemen az általános meteorológia, a Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen pedig a Meteorológia gyakorlati alkalmazásának oktatására tanszék létesítését; betöltése azonban csak a felszabadulás után, 1945-ben történt meg, Száva-Kováts József egyet. nyilv. rendes tanári kinevezésével. Vezetésével alakult meg az egyetem Légkörtani és Éghajlattani Intézete.
Az új tanszék élén is folytatja a légnedvesség témakörének boncolgatását. (A légnedvesség övenkénti eloszlása a Földön. Időjárás, 1947), kimutatva egyfelől a levegőfajták megkülönböztetésének a troposzféra szerkezeti fölépítéséből folyó realitását, másfelől a légkör vízkészletének kiszámításával levezeti a Föld 7 nagy klímaövének önálló vízgazdasági formáit, valamint az egyes övek között helyet változtató páramennyiségeket.
Ez idő tájt azonban már egyre nagyobb figyelemmel fordul a földművelés intenzív fejlesztésének meteorológiai kérdései felé. Martonvásáron, az Akadémia kísérleti gazdaságának erdőhátpusztai telepén 1948-ban mikro- és agroklimatológiai laboratóriumot létesít a tanszéken indult ilyen irányú kutatások alátámasztására. Majd amikor a Földművelésügyi Minisztérium megbízta az Orsz. Meteorológiai Intézetet, hogy egyetemet végzett gazdák, kertészek, és a mezőgazdasági kutatás-ügy tudományos tisztviselői számára felsőfokú agrometeorológiai tanfolyamot rendezzen. a tanfolyam során pedig kitűnt, hogy az agrometeorológia néhány, alapvetően fontos részét az ott előadottaknál bővebb tárgyalásban is kívánatos kibocsátani, az Intézet a mikroklíma tárgykörének részletes. külön műben feldolgozására Száva-Kováts professzort kérte föl. A mikroklíma kérdéseit kimerítően és korszerűen összefoglaló műve "A talajmenti légréteg éghajlata'' c. kötetben az Orsz. Meteorológiai Intézet kiadványaként jelent meg (1948).
Száva-Kováts professzor szakirodalmi tevékenységének mérvét jelzi, hogy az ilyen kisebb terjedelmű művek (lásd: A talajközeli légállapotok irányítása a növénytermelés érdekében. Egyet. Légkört. és Éghajl. Int. kiadv. 2. sz. 1-38 old., 1948) mellett Bulla, Kádár és Kéz professzorral közösen egyetemi tankönyvet írt a földrajz szakos hallgatók számára (Általános természeti földrajz I. kötet. 1952, 554. old.). A kötet közel 220 oldalnyi III. része "A levegőburok általános természeti földrajza". Szerzője a meteorológia és klimatológia iskolai oktatásának, ennélfogva a hazai meteorológiai közműveltség alakításának letéteményeseit a földrajz tanárainkban látta, hallgatói számára tehát könyvét olyan szinten és didaktikai eleganciával írta meg. hogy az az egyetemi tankönyv célján túl e speciális szakmában elmélyülni kívánók számára még ma is korszerű és élvezetes olvasmány.
Még inkább elmondhatjuk ezt a hivatásos meteorológusnak készülő hallgatói számára írt, ugyancsak 1952-ben megjelent "Általános légkörtan" c. művéről (324 old.), amely mint egyetemi tankönyv első, korszerű. magyar nyelvű kompendiuma a meteorológiának, túlzás nélkül állíthatjuk: eddig a legjobb, és ma is sokat forgatott kézikönyve a szakma hivatásos művelőinek is.
E meglepően termékeny irodalmi ténykedése mellett jutott ideje szakmája tudományos-társadalmi képviseletére is. Éveken át tagja volt az Időjárás szerkesztő bizottságának, több éven át alelnöke a Magyar Meteorológiai Társaságnak, tagja az MTA elnökségi meteorológiai bizottságának, szívesen s nagy érdeklődéssel hallgatott előadója különböző tudományos ülésszakoknak. Ám a sors mostohasága. folytán 1953 tavaszán - alkotó ereje teljében - megválni kényszerült katedrájától. Életének utolsó, közel három évtizedét, - pótolhatatlan kárára a magyar meteorológia tudományának - teljes visszavonultságban töltötte budai otthonában. A szervezetén lassan elhatalmasodó, gyógyíthatatlan betegség közel 82 éves korában vetett véget életének.
Nem lehet célja ennek a Száva-Kováts professzor emléke előtt tisztelgő, szűkre szabott írásnak a teljes életmű bemutatása és értékelése. Rövidebb-hosszabb tanulmányaival, műveivel élete végéig jelen volt s elhunytával is jelen marad tanítványai, kortársai s utódai között. Invenciózus, eredeti-egyéni gondolatokban bővelkedő, s gondolkodásra késztető, a klimatológiában a jelenségek földrajzi-fizikai, dinamikus szemléletét érvényre juttató írásai és tankönyvei a mai és a későbbi magyar meteorológus nemzedéknek is irányt mutató művek. Ezért emlékezünk csonkán is gazdag életművére tisztelettel s kegyelettel.
Április 10-én temették a Farkasréti temetőben.
Kakas J.