STEINER LAJOS (Vác, 1871. jún.15 - Budapest, 1944. ápr. 2.)
Szülővárosában volt középiskolai tanuló, majd a budapesti Tudományegyetemen tanult, bölcsészdoktori oklevelet 1893-ban szerzett. Még egyetemi hallgatóként csillagászati megfigyeléseket és számításokat végzett az ógyallai obszervatóriumban. 1892-ben lépett a Meteorológiai és Földmágnességi Intézet szolgálatába, ahol kezdetben földmágneses vizsgálatokkal foglalkozott. Közben több világnyelvet is elsajátított, így nemcsak dolgozatait közölhette a nemzetközi szakfolyóiratokban, de levélben és személyesen is kapcsolatot teremthetett korának legjelesebb külföldi szakembereivel.
Első jelentősebb értekezései a földmágneses tér napi változásairól, majd a mágneses tér helyi rendellenességeinek geológiai vonatkozásairól szóltak. A Balaton tudományos tanulmányozása során igen alapos mágneses méréseket végzett hazánk e vidékén, majd részt vett Eötvös Loránd gravitációs méréseiben, amikor is ugyanazokon a területeken a mágneses teret vizsgálta. Később igen értékes vizsgálatokat végzett a mágneses tér napi változása során fellépő úgynevezett "öböl-háborgások" elemzése terén. Ezekkel a munkáival már fiatalon olyan hírnevet szerzett, hogy egy tudományos vitában pártatlan döntőbírónak is felkérték.
A budapesti Tudományegyetemen 1907-ben szerzett magántanári képesítést, földmágnességtanból. Irodalmi tanulmányai, kutatási és oktatói tapasztalatai alapján írta meg 1923-ban A Föld mágneses jelenségei című, tárgyában nálunk sokáig egyedülálló kézikönyvét. Szakcikkei a "Terrestrial Magnetism", a "Gerlands Beiträge zur Geophysik", a "Das Wetter", a "Meteorologische Zeitschrift", itthon a Mathematikai és Természettudományi Értesítő, a Mathematikai és Physikai Lapok, főként pedig Az Időjárás című folyóirat hasábjain jelentek meg.
Számos részletprobléma vizsgálatával is jelentősen gyarapította a tudományos eredményeket: így a zivatarok gyakoriságának kapcsolatát a Hold fényváltozásával, valamint az aggteleki barlang klímájának kutatásával is elismerést szerzett.
Az MTA 1916-ban választotta levelező tagjai sorába, akadémiai ajánlásra pedig 1927-ben kinevezték a Meteorológiai Intézet igazgatói székébe. 1935-ben vonult nyugdíjba, de tudományos tevékenységét tovább folytatta. Ma az Országos Meteorológiai Intézet és a Magyar Meteorológiai Társaság emlékérme örökíti meg nevét, emlékét.
Főbb művei
A földmágneses erő napi változásai. Math. és Phys. Lapok, 22. 1913.; On a Special Form of Magnetic Disturbances. Terrestrial Magn., 26. 1921.; A Föld mágneses jelenségei. Bp., 1923.; A légnyomás napi ingadozása. Az Időjárás, 29. 1925.; Az időjárás. Bp., 1931.; Konkoly Thege Miklós emlékezete. MTA Emlékbeszédek, 24. 1943.;
Irodalom
RÉTHLY A.: S. L. Az Időjárás, 48. 1944. (English summary : The Weather, Vol. 48. No. 3-12., 1944.) Bibliográfiával.
Bartha Lajos