Moissan (Ferdinand-Frédéric-) Henri (szül. 1852. szept 28. Párizs, Franciaország - megh. 1907. febr. 20. Párizs), francia vegyész; 1906-ban kémiai Nobel-díjjal tüntették ki az elemi fluor előállításáért és a Moissan-féle elektromos kemence kifejlesztéséért.
Pályafutását a párizsi Muséum d'Histoire Naturelle (Természetrajzi Múzeum) és az École de Pharmacie (Gyógyszerészeti Főiskola) munkatársaként kezdte. Később az École de Pharmacie toxikológiai (1886) és szervetlen kémiai professzora (1889), majd a Sorbonne szervetlen kémiai professzora lett (1900). A fluorvegyületek vizsgálatát 1884-ben kezdte meg. Két évvel később - a hidrogén-fluoridban oldott kálium-fluorid elektrolízisével - előállította a rendkívül reakcióképes fluorgázt. Feltérképezte az elem tulajdonságait és tanulmányozta más elemekkel lejátszódó reakcióit.
Moissan 1892-ben készítette elektromos kemencéjét, amellyel számos új vegyületet állított elő és korábban olvaszthatatlannak hitt anyagokat párologtatott el. Gazdaságos eljárást dolgozott ki az acetilén gyártására. Ám azt a véleményét, hogy kemencéjében mesterséges gyémántok is keletkeztek (1893), ma már kétségbe vonják.
Fontos tudományos művei: Le Four électrique
(Az elektromos kemence; 1897), Le Fluor et ses composés
(A fluor és vegyületei; 1900) és az ötkötetes
Traité de chimie minérale (A szervetlen kémia
kézikönyve; 1904-06).