Jansky, Karl (Guthe) (szül. 1905. okt. 22. Norman, Oklahoma, USA - megh. 1950. febr. 14. Red Bank, New Jersey), amerikai mérnök, a Földön kívüli forrásokból származó rádióhullámok felfedezésével elindította a rádiócsillagászat fejlődését; ez az új tudomány a XX. század közepétől lényegesen kiterjesztette a csillagászati megfigyelések körét.

 Jansky 1928-ban lett New Jerseyben a Bell Telephone Laboratories munkatársa, ahol a telefonbeszélgetéseket zavaró különféle interferenciák kinyomozása, azonosítása lett a feladata. Lineáris irányított antennát épített, ezzel egy kivételével valamennyi interferenciaforrást sikerült azonosítania. Több hónapos vizsgálódás után 1931-ben felfedezte, hogy az azonosítatlan rádióinterferencia forrása a csillagokban van. A következő tavaszra megállapította, hogy a forrás a Nyilas csillagkép irányában van, Harlow Shapley és Jan H. Oort megállapítása szerint ez az irány a Tejút közepe felé mutat.

 Jansky 1932 végén közzétette felfedezéseit, de a rádiócsillagászat továbbfejlesztésében nem vett részt, ezt a feladatot Grote Reber amerikai mérnök és amatőr csillagász végezte el. Jansky korszakalkotó felfedezésének a tiszteletére a rádióhullám-kibocsátás erősségének az egysége a jansky nevet kapta.

Január KFKI Home >  História - Tudósnaptár