Hinshelwood, Sir Cyril Norman (szül. 1897. jún. 19. London, Anglia - megh. 1967. okt. 9. London), brit vegyész, a reakciók sebességét és mechanizmusát vizsgálta, főként a hidrogén és az oxigén vízzé való egyesülését, a kémia egyik legalapvetőbb egyesülési reakcióját. Ezért kapott 1956-ban kémiai Nobel-díjat, a szovjet Nyikolaj Nyikolajevics Szemjonovval megosztva.

Az Oxfordi Egyetemen tanult, ott lett 1937-ben professzor. 1930 körül kezdte a víz keletkezését vizsgálni. Ez a munka vezetett el a robbanásokban végbemenő láncreakcióknak és az elágazó láncreakcióknak a jobb megértéséhez.

Ezután a baktériumok molekuláris kinetikáját tanulmányozta. A baktériumoknak a környezeti változásokra adott biológiai válaszait megfigyelve arra következtetett, hogy a sejteknek egy adott gyógyszerrel szembeni ellenállását többé-kevésbé állandó módon meg lehet változtatni. Felismerése fontos volt a baktériumok antibiotikumokkal és más kemoterapeutikumokkal szembeni ellenállásának vizsgálatában. Hinshelwoodot 1948-ban ütötték lovaggá. Művei közé tartozik a The Kinetics of Chemical Change in Gaseous Systems (A kémiai változások kinetikája gázrendszerekben; 1926) és a The Chemical Kinetics of the Bacterial Cell (A baktériumsejt kémiai kinetikája; 1946).

Január KFKI Home >  História - Tudósnaptár