Hess, Walter Rudolf (szül. 1881. márc. 17. Frauenfeld, Svájc - megh. 1973. aug. 12. Locarno), svájci fiziológus; 1949-ben, António Egas Moniz társaságában orvosi-élettani Nobel-díjat kapott annak a szerepnek a felfedezéséért, amelyet az agy bizonyos részei játszanak a belső szervek működésének meghatározásában és koordinálásában.

Eredetileg szemorvos volt (1906-12), majd a Bonni Egyetemen élettant kezdett tanulni. Kinevezték az élettan professzorává, majd a Zürichi Egyetemen az Élettani Intézet vezetőjévé (1917-51). Az autonóm idegrendszer működése keltette fel az érdeklődését - ehhez azok az idegek tartoznak, amelyek az agy alapjáról erednek, a gerincvelőben folytatódnak, és olyan automatikus funkciókat vezérelnek, mint az emésztés és a kiválasztás. Ezek az idegek indítják el a komplex ingerekre, például a stresszre reagáló szervek tevékenységét is.

Hess finom elektródákat használt macskák és kutyák meghatározott agyi régióinak ingerlésére vagy roncsolására, s kimutatta, hogy az autonóm funkciók székhelye az agy alsó részén van, a nyúltvelőben és a köztiagyban, különösen pedig a köztiagy hipotalamusznak nevezett régiójában. Oly mértékig feltárta az egyes funkciók vezérlőközpontjait, hogy egy macskában ki tudta váltani a kutyával való szembetalálkozás hatására bekövetkező viselkedési mintázatot pusztán az állat hipotalamusza megfelelő pontjainak ingerlésével. Egyik fontos könyve a The Biology of Mind (Az elme biológiája; 1964).

Január KFKI Home >  História - Tudósnaptár