GÖTZ IRÉN JÚLIA (Mosonmagyaróvár, 1889. ápr. 3. - Ufa, 1941. ?)
Szülővárosában és Budapesten folytatott középiskolai tanulmányok után, 1907-ben beiratkozott a budapesti Tudományegyetemre, ahol matematikai, fizikai, kémiai előadások mellett filozófiai előadásokat is hallgatott. Megalakulásától (1908) aktív tagja volt a radikális diákok Galilei-körének. Itt ismerkedett meg későbbi férjével, a szocialista Dienes Lászlóval. 1909-ben Summa cum laude vegyészdoktor lett. Kiemelkedő tehetségét honorálta az az ösztöndíj is, amivel az 1911/12. tanév során Párizsban, Mme Curie rádiumlaboratóriumában képezhette magát tovább. Megkezdett kutatásait itthon nem folytathatta, de elhelyezkedett a Tangl Ferenc vezette Állatélettani és Takarmányozási Kísérleti Állomáson, s ott 1915-től kinevezték ideiglenes minőségű fizetéstelen kir. segédvegyésznek. E státusában erősítették meg (!) 1918-ban. 1913 óta volt Dienes László felesége, házasságukból három leányuk született. 1919. jan. 28-án adta elő a Természettudományi Társulatban elméleti kutatásainak eredményeit. Magas szintű felkészültségét azzal ismerte el a Tanácsköztársaság, hogy 1919. IV. 10.-i rendeletével kinevezte az elméleti kémia előadójának a Tudományegyetemre; ezzel ő lett az első nő Magyarországon, aki egyetemen tanít.
A Tanácsköztársaság bukása után férjének menekülnie kellett. G. I. szülés előtt állván kénytelen volt illegalitásba vonulni, de felfedezték, bebörtönözték Mosonmagyaróváron; három hónap után társai összefogása szabadította ki, és juttatta férje után Bécsbe. Onnan Romániába indultak. Rövid bukaresti tartózkodás után 1921 végén átköltöztek Kolozsvárra. Ott az egyetemen az 1922/23-as tanévtől előbb élelmiszerkémiát adott elő, majd adjunktus, ill. docens a Gyógyszertani Intézetben, később a fizikai tudományok doktora címet viseli (1927/28).
A jobbra tolódás Romániában is éreztette hatását, a Dienes házaspárnak menekülnie kellett (1928 vége). Az emigráció következő állomása Berlin, ahol G. I. a Szovjetunió kereskedelmi kirendeltségének tanácsadója volt (1931). A náci sajtó támadásai miatt nem végezhette tovább ezt a munkát, a család a Szovjetunióba települt. Ott 1931-38 közt a moszkvai Nitrogénkutató Intézet tudományos osztályvezetője volt, innen gimnáziumba helyezték át. 1941-ben koholt váddal letartóztatták, s bár rövidesen felmentették, a börtönben kapott tífuszban 1941 végén meghalt.
Tudományos munkássága csak töredékesen, főként a pálya kezdeti szakaszából ismert. Doktori disszertációjában Rutherford elmélete alapján tovább finomította a Curie és munkatársai által használt mérési eljárásokat, s ezeket megfelelő matematikai alakban is sikerül kifejeznie. Párizsban a rádium f3-sugárzásával foglalkozik. 1912-1919 közt Gróh Gyulával publikál állatélelmezési és fiziko-kémiai tárgykörben. Jelentős eredménye ezidőből a Zschr. f. Phys. Chemie-nek 1918-ban leadott dolgozata, amiben a Tamann-törvény érvényességi körét terjeszti ki folyadékok oldataira folyadékokban. Kolozsvári tudományos tevékenységének egyetlen írásos dokumentuma szerint ezt a kutatást fejlesztette tovább; oldatok molekula- és iondiffúziójáról, és azok más anyagokban való viselkedéséről értekezik. Pozitivista tudományfilozófiai nézeteire következtethetünk egy 1921-es tanulmányából.
Irodalom
HEGEDŰS Éva: G. I. Tudománytörténet -Technikatörténet, 1984.
Hegedűs Éva