Challis, James (szül. 1803. dec. 12. Braintree, Essex, Anglia - megh. 1882. dec. 3. Cambridge, Cambridgeshire), brit lelkész és csillagász, a csillagászat történetének azért híres alakja, mert elszalasztotta a Neptunusz bolygó felfedezését.
Challist 1826-ban választották tanárrá a cambridge-i Trinity College-ban, 1830-ban szentelték fel. 1836-ban lett a csillagászat professzora és a cambridge-i obszervatórium igazgatója. Tudományos folyóiratokban 225 matematikai, fizikai és csillagászati tárgyú dolgozatot közölt, legfontosabb eredményeit 12 kötetben tette közzé Astronomical Observations Made at the Observatory of Cambridge (A cambridge-i obszervatóriumban végzett csillagászati megfigyelések; 1832-64).
Egy másik cambridge-i csillagász, John Couch Adams az Uránusz pályának zavarait számította, és 1845 szeptemberében megkérte Challist, keresse egy adott helyen az ismeretlen bolygót. Challis húzta az időt, de további sürgetésre 1846. júliusban megkezdte a megfigyeléseket. A berlini obszervatórium azonban szeptember 23-án bejelentette a Neptunusz felfedezését; ahhoz a helyhez nagyon közel találták meg, ahol Adams számításai megjósolták. Challis a megfigyeléseit ellenőrizve rájött, hogy egy augusztusi éjszakán ő is észlelte a bolygót, de annak az éjszakának az adatait nem hasonlította össze az előző éjszaka észlelési eredményeivel.
Ez a hiba nem befolyásolta észrevehetően a karrierjét. Bár az obszervatórium élén 1861-ben Adams követte, professzori székét élete végéig megtartotta.