Bridges, Calvin Blackman (szül. 1889. jan. 11. Schuyler Falls, USA - megh. 1938. dec. 27. Los Angeles), amerikai genetikus; hozzájárult az öröklődés és a nem kromoszomális alapjainak kidolgozásához.

Egy évvel azután, hogy a Columbia Egyetem hallgatója lett (1909), Bridges Thomas Hunt Morgan genetikusnak lett a laborasszisztense. Morgannal együtt tervezték meg az ecetmuslica-(Drosophila melanogaster-)kísérleteket, amelyek azt mutatták, hogy a rovar öröklődő tulajdonságai a kromoszómaváltozásokon keresztül nyomon követhetőek. Ezek a kísérletek vezettek a "géntérképek" megalkotásához, és igazolták az öröklődés kromoszómaelméletét. Bridges, Morgan és Alfred Henry Sturtevant 1925-ben közölték eredményeiket. Ugyanebben az évben látott napvilágot Bridges "Sex in Relation to Chromosomes and Genes" (Az ivar kapcsolata a kromoszómákkal és a génekkel) c. munkája, amelyben kimutatta, hogy a Drosophilában az ivar nem egyszerűen az "ivari kromoszómák" (X és Y), hanem a "kromoszóma-egyensúly" eredménye - azaz a női nemi kromoszómák (X) számának a "nem ivari" kromoszómák (autoszómák) számához viszonyított matematikai aránya.

1928-ban Bridges Morgannel együtt a pasadenai California Institute of Technologyba (Kaliforniai Műszaki Egyetem) tette át székhelyét, ahol megalkották az ecetmuslica lárvájának nyálmirigysejtjeiben található óriáskromoszómák részletes géntérképét. Később Bridges fedezte fel a génduplikációval létrejött Drosophila-mutánsok egy fontos osztályát.



Január KFKI Home >  História - Tudósnaptár