Tomonaga Shin-Ichiro (szül 1906. márc. 31. Kyoto, Japán - megh. 1979. júl. 8. Tokió), japán fizikus, 1965-ben az amerikai Richard P. Feynmannal és Julian S. Schwingerrel megosztva fizikai Nobel-díjat kapott a kvantum-elektrodinamika továbbfejlesztéséért. Munkásságuk a kvantum-elektrodinamikát tökéletes összhangba hozta a speciális relativitáselmélettel.

Tomonaga 1941-ben lett a Bunrika Egyetem (későbbi nevén Tokiói Tanárképző Egyetem) fizikaprofesszora, ebben az évben kezdett a kvantum-elektrodinamika problémáival foglalkozni. A II. világháború alatt a nyugati tudósoktól elszigetelve dolgozott, de 1943-ra befejezte és közzétette kutatási eredményeit. Munkáját csak a háború után, 1947-ben ismerték meg Nyugaton, nagyjából ugyanakkor, amikor Feynman és Schwinger saját eredményeit közölte. Kiderült, hogy különböző megközelítéssel mindhárman ugyanarra az eredményre jutottak, és nagyobb változtatások nélkül oldották fel a régi elmélet következetlenségeit.

Tomonaga 1956-tól 1962-ig a Tokiói Tanárképző Egyetem elnöke volt, a következő évben a Japán Tudományos Tanács elnökévé nevezték ki. Egész életében aktívan küzdött a nukleáris fegyverek elterjedése ellen, sürgette, hogy az erőforrásokat a nukleáris energia békés alkalmazására fordítsák. Angol fordításban is megjelent legfontosabb munkái: Quantum Mechanics (Kvantummechanika; 1962) és a (Development of Quantum Electrodynamics: Personal Recollections (A kvantum-elektrodinamika kidolgozása: személyes emlékeim; 1966). 

Január KFKI Home >  História - Tudósnaptár