Saha, Meghnad N. (szül. 1893. okt. 6. Seoratali, Dacca közelében, India - megh. 1956. febr. 16. Új-Delhi), indiai asztrofizikus; neve az 1920-ban megalkotott hőmérsékleti ionizációs formula révén vált ismertté. Az Edward A. Milne angol asztrofizikus által tökéletesített formula alapvető fontosságú a csillagok légkörével kapcsolatos valamennyi vizsgálatban. Az összefüggést széles körben használják a fényt kibocsátó égitest kémiai összetételére jellemző csillagszínképek értelmezésénél. A Saha-tétel kapcsolatot teremt a kémiai összetétel és az adott hőmérsékleten kialakuló színkép között. Ilymódon a segítségével egyrészt meghatározható a csillag hőmérséklete, másrészt pedig az égitestben található kémiai elemek relatív gyakorisága.

 Saha 1923-ban az Allahabadi Egyetem fizikaprofesszora lett, majd 1927-ben a Royal Society (Királyi Társaság) is tagjául választotta. 1938-ban a Calcuttai Egyetemre ment, és komoly érdemeket szerzett a Calcuttai Atomfizikai Intézet megalakításában, amelynek később tiszteletbeli igazgatója is lett.

Életének későbbi szakaszában érdeklődése egyre inkább a tudomány és a társadalom kapcsolatrendszere felé fordult. 1935-ben megalapította a Science and Culture (Tudomány és kultúra) c. folyóiratot. 1951-ben független képviselőként az indiai parlamentbe is beválasztották. Társszerzője az A Treatise on Heat+ (+Értekezés a hőtanról; 4. kiadás 1958) és az A Treatise on Modern Physics (Értekezés a modern fizikáról; 1934) c. műveknek.

Január KFKI Home >  História - Tudósnaptár