Lipmann, Fritz Albert (szül. 1899. jún. 12. Königsberg, Németország [ma Kalinyingrád, Oroszország] - megh. 1986. júl. 24. Poughkeepsie, New York állam, USA), német születésű amerikai biokémikus; 1953-ban Sir Hans Krebsszel megosztva orvosi-élettani Nobel-díjat kapott a koenzim-A fölfedezéséért. Ez a fontos katalitikus anyag lényeges szerepet játszik abban, hogy a sejtekben a táplálék lebontásával energia szabadul fel.

 Lipmann a Berlini Egyetemen szerezte orvosi diplomáját (1924), majd tudományos fokozatot (Ph. D., 1927). A Heidelbergi Egyetemen Otto Meyerhof biokémikus laboratóriumában kezdte kutatói tevékenységét (1927-30), majd Koppenhágában, a Carlsberg Alapítvány Biológiai Intézetében (1932-39) és a New York-i Cornell Orvosegyetemen (1939-41) végezte kutatómunkáját.

 A bostoni Massachusetts General Hospitalban (általános kórház) a biokémiai kutatóintézet igazgatója volt (1941-57), s 1949-ben a Harvard Orvosegyetem biokémiai professzorává nevezték ki. Még bostoni kutatásai során talált egy katalitikus hatású, hőstabil faktort galambmáj-kivonatokban. Ezt a faktort 1947-ben izolálta, a koenzim-A (CoA) elnevezést adta neki, és 1953-ban meghatározta molekuláris szerkezetét. Ma már az is ismeretes, hogy a CoA a szénhidrátok és a zsírsavak oxigénmentes lebontásának végtermékéhez, az ecetsavhoz kötődik. Ez a koenzim a sejtanyagcserében szerepet játszó egyik legfontosabb anyag, minthogy részt vesz az aminosavak, szteroidok, zsírsavak és hemoglobinok energiává történő átalakításában, és az élő sejtben lejátszódó minden acetilezési reakcióban. Lipmann 1957-től haláláig a New York-i Rockefeller Intézetben (ma Rockefeller Egyetem) oktatott és irányította a kutatásokat.

Január KFKI Home >  História - Tudósnaptár